• Köleoğlu İş Merkezi No:53 Kat:3 No:308 Yomra/TRABZON
  • +90 (462) 341 60 60
PerLab Periyodik Kontrol ve İş Hijyeni Ölçümleri
PerLab

Kaldırma-İletme Ekipmanlarının Periyodik Kontrolü

6331 sayılı “İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu” uyarınca çıkarılan İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’ nin Ek-III Bölümünün 2.2. Kaldırma ve İletme Ekipmanları Maddesinin 2.2.1. Bendinde; “Standartlarda aksi belirtilmediği sürece, kaldırma ve iletme ekipmanları, beyan edilen yükün en az 1,25 katını, etkili ve güvenli bir şekilde kaldıracak ve askıda tutabilecek güçte olur ve bunların bu yüke dayanıklı ve yeterli yük frenleri bulunur.” hükmündedir.

Kaldırma-İletme ekipmanlarınızın periyodik kontrol aralığı ve kriterleri standartlar ile belirlenmemiş iş ekipmanlarının periyodik kontrolleri, varsa imalatçının öngördüğü aralık ve kriterlerde yapılır. Bu hususlar, imalatçı tarafından belirlenmemiş ise iş ekipmanının periyodik kontrolü, bulunduğu iş yeri ortam koşulları, kullanım sıklığı ile kullanım süresi gibi faktörler göz önünde bulundurularak, yapılacak risk değerlendirmesi sonuçlarına göre, belirlenecek aralıklarda yapılır. Belirlenen periyodik kontrol aralığının İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliğinde belirtilen istisnalar (*) dışında 1 yılı aşmaması gerekmektedir.

Firmanız bünyesindeki kaldırma ve iletme makinalarının periyodik kontrolleri kapsamında test ve muayenelerini yapan kişilerin bağımsızlık, tarafsızlık ve güvenilirlik açısından muayene ettikleri ekipmanın tasarımcısı, tedarikçisi, montajcısı, satıcısı, sahibi, kullanıcısı, bakımcısı veya bu kesimlerin yetkili temsilcisi olmamasına dikkat ediniz.

FİRMAMIZ TARAFINDAN PERİYODİK KONTROLLERİ GERÇEKLEŞTİRİLEN KALDIRMA-İLETME EKİPMANLARI

Vinç (Monoray Vinç, Köprülü Vinç, Portal Vinç, Pergel Vinç, vb.)
Kaldırma – İletme Makinaları (Mekanik, Pnömatik, Hidrolik vb.)
Mobil Vinç (Yük Kaldırma Diyagramına Göre)
Taşıt Üstü İnsan Kaldırma Platformu (Yük Kaldırma Diyagramına Göre)
Kule Vinç (Yük Kaldırma Diyagramına Göre)
Yürüyen Merdiven / Bant
Forklift (Yük Kaldırma Diyagramına Göre)
Cephe Asansörü
Transpalet (Manuel ve Elektrikli)
Platform
Caraskal
Teleski, Telesiyej, Teleferik
Araç Kaldırma Lifti
Sapan ve Mapa
Atelye Tipi Lift ve Krikolar
İnsan ve Yük Asansörleri
Yapı İskeleleri

Sosyal Medyada Paylaş:

Copyright © 2017 - perlab.com.tr Tüm Haklarımız Saklıdır.